Ogólne Warunki Handlowe
I. Postanowienia ogólne
1. Ogólne Warunki Handlowe firmy Ei Electronics KG (zwanej dalej „Dostawcą“) obowiązują wyłącznie w odniesieniu do umów zawieranych między Dostawcą a przedsiębiorcami, osobami prawnymi prawa publicznego lub szczególnymi instytucjami prawa publicznego jako klientami (zwanymi dalej „Zamawiającymi“).
2. W odniesieniu do stosunków prawnych łączących Dostawcę i Zamawiających w związku z dostawami i/lub świadczeniami Dostawcy (zwanymi dalej „dostawami”) obowiązują wyłącznie niniejsze Ogólne Warunki Handlowe. Ogólne Warunki Handlowe Zamawiającego mają zastosowanie tylko w przypadku wyraźnej pisemnej zgody Dostawcy na ich zastosowanie. O zakresie dostaw decydują obopólne zgodne oświadczenia pisemne.
3. Dostawy częściowe są dopuszczalne, jeżeli są one akceptowalne dla Zamawiającego.
4. Definicja „roszczenia z tytułu odszkodowania” w niniejszych Ogólnych Warunkach Umowy obejmuje także roszczenia o zwrot poniesionych daremnie wydatków.
II. Oferta, przyjęcie oferty
1. Oferty Dostawcy mogą ulec zmianie i nie są wiążące, chyba że oferta została określona przez Dostawcę jako wiążąca. Materiały prezentujące produkty Dostawcy (np. na stronie internetowej Dostawcy) oraz umożliwienie złożenia zamówienia nie stanowią same w sobie wiążącej oferty Dostawcy. Wyłącznie zamówienie złożone przez Zamawiającego stanowi dla Dostawcy ofertę zawarcia umowy. Wiążąca umowa dochodzi do skutku dopiero w momencie potwierdzenia zlecenia przez Dostawcę (zwanego dalej „potwierdzeniem zlecenia“).
2. Informacje dotyczące charakterystyki dostawy Dostawcy zawarte są wyłącznie i wiążąco w odpowiedniej specyfikacji technicznej, karcie danych technicznych produktu, dokumentacji zdjęciowej, opisie produktu, broszurze produktów i informacji i/lub instrukcji obsługi i instalacji, które stanowią część oferty lub potwierdzenia zamówienia Dostawcy. Podstawą zakresu oferty lub potwierdzenia zamówienia są wymagania techniczne dotyczące wszystkich produktów, znane do momentu sporządzenia oferty/potwierdzenia zamówienia. Dostawca zastrzega sobie prawo do modyfikacji zakresu dostawy i specyfikacji technicznej, wynikającej z koniecznych zmian technicznych, które wystąpią po potwierdzeniu zamówienia, a także do dostosowania związanych z tym cen, o ile będzie to w każdym przypadku uzasadnione dla Zamawiającego.
3. Dostawca zastrzega sobie nieograniczone prawa własności i prawa autorskie do kosztorysów, dokumentacji graficznej i innych dokumentów (zwanych dalej „dokumentacją”). Dokumentacja może zostać udostępniona osobom trzecim wyłącznie za uprzednią zgodą Dostawcy i musi zostać niezwłocznie zwrócona Dostawcy na jego żądanie, jeżeli zlecenie nie zostało Dostawcy udzielone. Zdania 1 i 2 mają zastosowanie odpowiednio do dokumentów Zamawiającego; dokumenty te mogą jednak zostać udostępnione osobom trzecim, którym Dostawca zgodnie z prawem przekazał realizację dostaw.
4. Za wszelkie czynności wstępne (w tym sporządzenie kosztorysów i opracowania wstępne), które w ramach oferty Dostawca wykona na żądanie Zamawiającego, Dostawca wystawi fakturę.
5. Minimalna wartość zamówienia w przypadku pierwszej dostawy wynosi 300,00 €.
III. Ceny
1. Ceny są cenami loco fabryka powiększonymi o obowiązujący ustawowy podatek obrotowy.
2. W przypadku zamówień o wartości netto poniżej 250 euro Zamawiający ponosi dodatkowo koszty wysyłki.
3. Jeżeli Zamawiający popadnie w zwłokę z płatnością, jest on zobowiązany do zapłaty Dostawcy odsetek za zwłokę w wysokości 8 punktów procentowych powyżej odpowiedniej podstawowej stopy procentowej ustalonej przez Europejski Bank Centralny.
IV. Warunki płatności i potrącenia
1. Płatności należy dokonywać za pośrednictwem podmiotu płatniczego Dostawcy.
2. Faktury są wymagalne natychmiast i bez potrąceń, chyba że strony uzgodniły to inaczej.
3. Zamawiający może dokonywać potrąceń tylko w przypadku roszczeń, które są bezsporne lub które są prawomocnie orzeczone.
V. Zastrzeżenie prawa własności
1. Przedmioty dostaw („towary objęte zastrzeżeniem własności”) pozostają własnością Dostawcy do momentu zaspokojenia wszystkich roszczeń przysługujących Dostawcy wobec Zamawiającego, wynikających ze stosunku handlowego. Jeżeli wartość wszystkich przysługujących Dostawcy praw zabezpieczających przekracza kwotę wszystkich zabezpieczonych roszczeń o więcej niż 20%, Dostawca zwolni odpowiednią część praw zabezpieczających na żądanie Zamawiającego; wybór podlegających zwolnieniu zabezpieczeń należy do Dostawcy.
2. W okresie obowiązywania zastrzeżenia własności Zamawiający nie może ustanawiać zastawu ani przenosić własności w drodze zabezpieczenia wierzytelności, a dalsze zbycie jest dozwolone wyłącznie na rzecz kolejnych sprzedawców w ramach zwykłej działalności gospodarczej i tylko pod warunkiem, że sprzedawca otrzyma płatność od swojego klienta lub dokona zastrzeżenia, że własność zostanie przeniesiona na klienta dopiero po wywiązaniu się przez niego ze zobowiązań płatniczych.
3. Jeśli Zamawiający dokona zbycia towarów objętych zastrzeżeniem własności, ceduje on niniejszym swoje przyszłe roszczenia z tytułu zbycia towaru na rzecz swoich klientów wraz ze wszystkimi prawami dodatkowymi - w tym wraz z ewentualnymi roszczeniami z tytułu salda - na rzecz Dostawcy w ramach zabezpieczenia bez konieczności składania dalszych oddzielnych oświadczeń. Jeśli towary objęte zastrzeżeniem własności są przedmiotem dalszej sprzedaży wraz z innymi przedmiotami bez uzgodnienia indywidualnej ceny za towary objęte zastrzeżeniem własności, Zamawiający przeniesie na Dostawcę tę część łącznego roszczenia o zapłatę ceny, która odpowiada cenie towarów objętych zastrzeżeniem własności, wynikającej z faktury wystawionej przez Dostawcę.
4. a) Zamawiający jest uprawniony do przetwarzania towarów objętych zastrzeżeniem własności lub do łączenia bądź wykorzystywania ich w połączeniu z innymi towarami. Przetwarzanie jest dokonywane dla Dostawcy. Zamawiający przechowuje nową rzecz, stworzoną w ten sposób, dla Dostawcy z zachowaniem staranności rozważnego przedsiębiorcy. Nowa rzecz, stworzona w powyższy sposób, stanowi towar objęty zastrzeżeniem własności.
b) Dostawca i Zamawiający niniejszym uzgadniają, że w przypadku połączenia lub wykorzystania w połączeniu z innymi przedmiotami, nienależącymi do Dostawcy, Dostawca będzie w każdym przypadku uprawniony z tytułu współwłasności nowego przedmiotu w wysokości udziału wynikającego ze stosunku wartości połączonych lub wykorzystanych w połączeniu z innymi przedmiotami towarów objętych zastrzeżeniem własności do wartości pozostałych towarów w momencie przedmiotowego połączenia lub wykorzystania w połączeniu z innymi przedmiotami. W związku z powyższym nowa rzecz, stworzona w ww. sposób, stanowi towar objęty zastrzeżeniem własności.
c) Przepisy dotyczące cesji wierzytelności, określone w punkcie 3, mają również zastosowanie do nowej rzeczy. Cesja obowiązuje jednak tylko do wysokości kwoty odpowiadającej wartości przetworzonych, połączonych lub wykorzystanych w połączeniu z innymi przedmiotami towarów objętych zastrzeżeniem własności, wskazanych na fakturze wystawionej przez Dostawcę.
d) Jeżeli Zamawiający łączy towary objęte zastrzeżeniem prawa własności z nieruchomościami lub rzeczami ruchomymi, ceduje on na Dostawcę, bez potrzeby składania dalszych oddzielnych oświadczeń, swoją wierzytelność przysługującą mu jako wynagrodzenie za przedmiotowe połączenie, wraz ze wszystkimi prawami dodatkowymi, jako zabezpieczenie w wysokości stosunku wartości połączonych towarów objętych zastrzeżeniem prawa własności do innych towarów wchodzących w skład połączenia w momencie przedmiotowego połączenia.
5. Do momentu odwołania Zamawiający jest uprawniony do ściągnięcia scedowanych wierzytelności z tytułu dalszej sprzedaży. W przypadku zaistnienia uzasadnionej przyczyny, w szczególności zwłoki w płatności, wstrzymania płatności, wszczęcia postępowania upadłościowego, protestu wekslowego lub uzasadnionych przesłanek wskazujących na nadmierne zadłużenie lub grożącą niewypłacalność Zamawiającego, Dostawca jest uprawniony do odwołania upoważnienia Zamawiającego do ściągnięcia wierzytelności. Ponadto po uprzednim ostrzeżeniu i zachowaniu stosownego terminu Dostawca może ujawnić cesję z tytułu zabezpieczenia wierzytelności, zrealizować scedowane roszczenia i zażądać ujawnienia cesji z tytułu zabezpieczenia przez Zamawiającego wobec klienta.
6. W przypadku zajęć, przepadku lub innych rozporządzeń lub działań podejmowanych przez osoby trzecie Zamawiający musi niezwłocznie poinformować o tym Dostawcę. W razie uprawdopodobnienia uzasadnionego interesu Zamawiający ma obowiązek niezwłocznie udzielić Dostawcy informacji niezbędnych do dochodzenia swoich praw wobec klienta oraz przekazać niezbędne do tego celu dokumenty.
7. W przypadku naruszenia obowiązków przez Zamawiającego, w szczególności w przypadku zwłoki w płatności, Dostawca jest uprawniony do wycofania oferty oraz odstąpienia od umowy po bezskutecznym upływie stosownego, wyznaczonego Zamawiającemu terminu; nie narusza to przepisów ustawowych o zbędności wyznaczania terminu. Zamawiający jest zobowiązany do wydania produktu. Wycofanie oferty lub dochodzenie zastrzeżenia własności lub zajęcie przez Dostawcę towarów objętych zastrzeżeniem nie stanowi odstąpienia od umowy, chyba że Dostawca złożył wyraźne oświadczenie o odstąpieniu od umowy.